Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Како да се воздржите од потење и да изгледате свежо во секој момент

Нашето тело нешто слично како клима уредот, со потење се разладува. Но понекогаш на нашиот клима уред му треба помош…

Теме

Испрскајте ја косата со сув шампон – дури и ако е чиста, бидејки шампонот на темето ќе го направи истото што го прави и бебешката пудра на телото: ја упива потта.

Деколте

Кожа на кожа – тоа ја дига температурата истакнал љујоршки дерматолог. Пробајте го овој трик за да избегнете испотено деколте: напудрете ги градите со бебешка пудра, а во градникот ставете тенку улошки (интимни) за да ја упијат потта.

Лице

Заборавете на марамичињата за впивање на течности бидејки десодорансите за лице се тука. Овој тип дезодоранс работи на истиот принцип како и класичниот, ги блокира фоликулите на потење со алуминиумски соли, без затварање на порите.

Пазуви

Од обичен дезодоранс прејдете на оној со назнака 78Н бидејки тие содржат најголем процент на алуминиум. Нанесете го пред спиење кога сакате жлездите за потење на мирваат, што овозможува формулата да делува следниот ден.

Стапала

Топлината во затворени обувки предизвикуваат потење, а потењето предизвикува непријатни мириси. Ако е можно, лето носете повеќе сандали или испрскајте ја внатрешноста на обувките со дезодоранс.

Внатрешната страна на бутините

Ако испотените бутови почнуваат да се тријат едни од други, може да настане осип. Копирајте ги тркачите и користете стик за тело против триење. Доколку добиете осип, ќе ви биде потребен дерматолог.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...