Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Како брзо и лесно да исечкате кромид, без плачење! (Видео)

Сечкањето кромид е едноставно ако го правите тоа правилно. Бидејќи поголемиот дел од рецептите се прават со кромид, одвоете неколку минути и научете како да го исечете правилно.
Прво треба да го отстраните коренот од кромидот. Забодете го врвот од сечилото и свртете го кромидот околу сечилото.Направете го тоа на двете страни од кромидот.
Потоа треба да ја отстраните лушпата. Тоа се прави на тој начин што со ножот ќе ја повлечете лушпата од вдалнатината до било кој корен.
Следно што треба да направите е да го исечете кромидот на половина. Единствен правилен начин е да сечете така што ќе ги следите линиите на кромидот. Сечете го кромидот во иста насока во која одат и линиите.
Потоа исечете го кромидот од врвот кон дното, но немојте целосно, оставете еден сантиметар од едната страна неисечен за да останат поврзани парчињата.
Свртете го кромидот за деведесет степени и исечете го на парчиња за да добиете мали коцки.
Така ќе добиете совршено исечен кромид, без многу мака, неред и солзи.
httpv://www.youtube.com/watch?v=CwRttSfnfcc

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement