Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Храната го лечи органот на кој наликува?!

Дали сте знаеле дека постои поврзаност помеѓу обликот на овошјето и зеленчукот и органите кои ги лечат? Судејќи по текстот „Божја аптека“ навистина постои врска, која е во основа логична.

 

МОРКОВ

Попречниот пресек на морковот наликува на човечкото око. Науката покажала дека морковот го стимулира доводот на крвта во очите и ја унапредува нивната функција.

 

ДОМАТ

Доматот е со црвена боја и составен е од четири комори. Поврзаноста е повеќе од јасна. Освен тоа, истражувањата покажуваат дека доматот е полн со ликопен кој е најдобрата храна за срцето и крвта.

 

ОРЕВ

Наликува на мозок, а борите и основните набори личат на мозочната кора. Научно е докажано дека оревот ја помага функцијата за развој на мозкот.

 

ГРАВ

Гравот, по својата форма потсетува на бубрег и ја помага работата на функцијата на бубрезите.

МОДАР ПАТЛИЏАН и КРУШКА

Ја подобруваат фунцијата на матката и нејзиното грло.

 

СМОКВА

Смоквите се полни со семки, па затоа го зголемуваат движењето и бројот на сперматозоиди и на тој начин го пречуваат стерилитетот кај мажите.

 

МАСЛИНКИ

Го подобруваат здавјето и фунцијата на јајниците.

 

ЦИТРУСИ

Портокалот, цитронот и другото цитрусно овшје наликуваат на женски гради, па токму затоа врз нив имаат најблаготворно влијание.

 

КРОМИД

Кромидот личи на нашите ќелии и токму поради тоа го потпомага нивното чистење.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...