Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Храна која штити од настинки

Редовната употреба на ферментирани млечни производи со низок процент на маснотии како што е јогуртот или сирењето, може да го намали ризикот од развивање на дијабетис тип 2 за 25 проценти.

Кога одредени намирници ги оставаме да ферментираат, добрите бактерии и габите си ја вршат работата. Тие микроби ја јадат храната пред нас, ги уништуваат шеќерите и скробот со што се олеснува апсорпцијата на хранливи материи.

Оделни намирници ослободуваат млечна киселина, природен конзерванс кој во цревата го стимулира растот на добри бактерии. Така храната станува природен пробиотик.

Спасители на имунитетот

Улогата на бактериите во здравјето се повеќе го привлекува вниманието на јавноста во последните години. Помеѓу 70 и 80 проценти од нашите имунолошки ќелии се наоѓа во цревата. Ферментираната храна ги стимулира бактериите кои го подобруваат имунитетот. Така ако некој има настинка, тие можат да помогнат.

Поборниците на ферментирана храна тврдат дека антибиотиците и антибактериските производи за чистење ја намалуваат количината на добри бактерии во цревата а тоа му штети на здравјето. Тие препорачуваат ферментирана храна, фклучувајки и маслинки, месо и млечни производи за зајакнување на имунитетот, борба против алергии па дури и губење на тежина.

Бактериите од млечните киселини покрај имунолошкиот систем, можат да помогнат и за заштита од дијареа, чир во желудник, намалени симптоми на алергија. Зеленчукот, посебно киселиот купус и краставици, се богат извор на овие бактерии. Се попоуларен е и кефирот кој содржи млечна киселина.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...