Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Грозјето штити од рак на кожата

Грозјето има повеќе својства кои го подобруваат здравјето.  Научниците сметаат дека може да не заштити од предвремено стареење и рак на кожата.

Едно истражување покажа дека соединенијата што се наоѓаат во овошјето ги штитат ќелиите од ултравиолетовото зрачење што го емитува сонцето, а е водечки причинител за рак на кожата.

Ултравиолетовите зраци го зголемуваат нивото на радиоактивен вид на кислород – штетни молекули кои ги оштетуваат ќелиите на кожата. Токму таквата реакција ја спречува супстанцата што се содржи во грозјето наречена флавоноид.

Овие охрабрувачки резултати треба да бидат земени во предвид со цел да развиеме нова и подобра заштита за кожата – вели Марта Касканте, биохемичар од Универзитетот во Барселона и директор на истражувачкиот проект.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement