Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Грешки кои ги правиме за време на подготовката на зеленчукот

Понекогаш и со најдобриот труд кој ќе го вложите во припремата на храната, крајниот резултат не е онаков каков што навистина би сте сакале. Многу луѓе зеленчукот погрешно го припремаат, па тој после готвењето станува воденесто и лесно се распаѓа.

1. Премногу оцет во салатата

Најчест ,,злочин” во подготовка на салатата е претерување со оцет. Друга грешка е што преливот се ставе во салатата пред послужувањето.

2. Погрешен компир

Ако често готвите знаете дека секој компир не е погоден за било која припрема. Некои врсти се подобри за печење, а други за пире. Во секој случај добро е да го знаете потеклото на компирот бидејќи вкусот на домашниот е неспоредливо подобар.

3. Чистење на печурки

Ако ги измиете печурките, тогаш тие ќе впијат вода и ќе бидат меки. За печурките е доволно да се исчистат со хартија. Секако ако не се органиски, тогаш подобро измијте ги бидејќи е веројатно да се третирани хемиски.

4. Не јадете разновиден зеленчук

Понекогаш е тешко да излеземе од навиките, па затоа стално припремаме еден ист зеленчук. Најдобро е да се користи сезонското бидејќи е подостапно, поздраво и поповолно. За зимските месеци е најдобро да се има замрзнати залихи.

5. Презготвен зеленчук

Понекогаш, со цел да биде доволно зготвен, зеленчукот станува премногу мек и неупотреблив бидејќи се готвел  предолго. Но, сепак можете да го исушите, и да го направите во пире и да го ставите во чорба. За да избегнете премгноу зготвен зеленчук, прво морате да научите кој зеленчук се готви. Ако припремате супа на пример, треба да знаете дека грашакот и компирот на пример, не се готват истовремено. Кога грашакот е готов, компирот е сеуште жив.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...