Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

„Еликсир на здравјето“ – Вода и лимон

Според редица спроведени анализи и истражувања, водата со малку лимонов сок е еден вид еликсир за здравје. И не знаеме дали тоа е навистина така или не, но категорично ви препорачуваме да ја пиете смесата секое утро зошто следново дефинитивно го знаеме:

  1. Го зајакнува имуниот систем, ја стимулира мозочната активност, го регулира крвниот притисок.
  2. Од растворот се слабее. Лимоновиот сок содржи пектин  што го намалува значително апетитот.
  3. Го забрзува метаболизмот, особено ако водата е топла. Освен тоа е докажано дека лимоновиот сок го подобрува и регулира варењето на храната.
  4. Водата во комбинација со сок од лимон делува како диуретик. Што значи дека ќе ви помогне да се ослободите од излишните задржани течности во организмот.
  5. Ја прави кожата сјајна и затегната. Витаминот Ц е одличен борец против брчки и флеки. Се смета дека целосно го забавува процесот на стареење на кожата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement