Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Дудинките се богати со многу железо

Дудинките ја јакнат крвта
Ова овошје е богато со железо, и е од витално значење за одржувањето на бројот на црвени крвни зрнца и за спречување на анемија. Тие содржат 1.85mg на 100 грама дудинки, што е 23 отсто од препорачаната дневна доза, а количината е еднаква како да сте изеле еден телешки стек. Дудинките исто така се добар извор на витамин Ц и имаат високо ниво на ресвератрол, антиоксиданс кој се наоѓа во црвено вино, за кој се верува дека го “чисти” телото од штетни материи.

Испитувањата кај стаорците покажале дека ресвератролот е ефикасен во борбата против рак на кожата, белите дробови и простата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement