• Сподели на:

Диетален пијалок кој подмладува

___

За овој здрав пијалок, кој делува како еликсир на младоста, потребни ви се краставица, целер и органски зелен чај.

Смирувачкото и благото делување на краставицата е добро познато, а се препишува на кофеинската киселина и витаминот Ц, додека силициумската киселина која е уште една компонента на краставицата е многу важна за одржување на здравјето на сврзното ткиво.

Целиот Б комплекс од целерот поттикнува измена на јаглени хидратите во телото и ја одржува кожата здрава, додека неговата главна состојка кумарин го спречува штетното делување на слободните радикали и кожата ја прави сјајна.

Третата состојка е неизбежниот зелен чај каде високиот процент на антиоксидансим вклучувајки ги витамините Е и Ц, го успорува процесот на стареење на кожата.

Ова се состојките за пијалокот кој подмладува:

2 излупени краставици, 4 стебла целер, 2 шолји органски зелен чај.

Во блендер ставете ги сите состојки и добро измиксајте ги, по потреба додадете малку вода доколку смесата ви е прегуста. Пијалокот конзумирајте го во што е можно пократок рок по неговата припрема.


Оставете коментар

___