Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Диета со цимет и ѓумбир: Изгубете 3 килограми за една недела!

Ѓумбирот и циметот не се единствени состојки на оваа рецепта, па богатството на вкусови ќе ве засити и ќе ви помогне да се ослободите од вишокот на килограми. Меѓутоа, кари не смеат да земаат трудници, оние кои имаат хепатитис или проблеми со варењето и бубрезте.

Прв рецепт

Овој пијалок земајте го наместо вечера и потоа немојте да јадете, но можете да пиете вода.

Потребно ви е

* 500мл вода

* 50мл јогурт

* 3 лажичиња црн чај

* 1 лажиче цимет

* 1 лажиче ѓумбир

* 1 лажиче мед

* 1 лажиче кари

Најпрво ставете ја водата на оган се додека не почне да врие, а потоа отстранете ја од огнот и додадете ги сите состојки освен јогуртот. Откако водата ќе се излади, исцедете ја и во исцедената течност додадете го јогуртот и измешајте.

Втор рецепт

Овој пијалок треба да го консумирате пред спиење.

Потрбно ви е:

* 80мл вода

* 170мл млеко

* 1 лажиче ѓумбир

* 1 лажиче цимет

* 1 лажиче кари

Во зовриена вода додадете кари, ѓумбир и цимет, потоа и млеко и измешајте додека не добиете хомогена смеса.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement