Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Дали стареењето е болест?

Минатиов месец истражувачите се сретнаа со Администрацијата за храна и лекови (ФДА) за една многу специфична причина – тие сакаат да тестираат лек кој може да го забави процесот на стареење.

Доколку успеат, ќе покажат дека стареењето е всушност состојба која може да се третира со лекови, што пак би можело да го поттикне напредокот и финансирањето на истражувањата за стареењето.

Според коментарите на некои од официјалните службеници, се чини дека ФДА ќе каже да.
Кога станува збор за здравствени и фармацевтски истражувања, целта е да се излечи одредена болест или состојба.

Но често, доколку пациентот е постар, неговото тело не може да се регенерира доволно за целосно да се излечи. Пациентите се лечат од една болест, притоа се заболуваат од друга и набрзо умираат.

Оние кои го истражуваат стареењето не бараат бесмртност, туку едноставно сакаат да ги задржат луѓето поздрави за подолг период. Нивниот експеримент е наречен „TAME“ (Targeting Aging with Metformin) или третирање на стареењето со метформин.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...