Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Дали е ова најсочната карта од светот?

Кои намирници се поврзуваат со кое место од светот?

Таа е стилист за храна и често знаела да наврати на чаша розе во локалот каде тој бил келнер. По некоја случајност тој не бил само келнер туку вљубеник во фотографијата. Caitlin Levin и Henry Hargreaves ги споила заедничката мисија да направат карта на светот на која ќе прикажат намирници кои се поврзани со местото на потекло.

“Секогаш ме интригирал односот на луѓето и храната” изјави Caitlin. Тие многу добро знаат дека доматите потекнуваат од Јужна Америка, но рака на срце, сите ги гледаат како еден од националните симболи на Италија. Исто така, кивито е од Кина, но тука од истата причина е ставен во Нов Зеланд.

“Сакавме да направиме карта со намирници кои луѓето ги поврзуваат со некое место, затоа и не ги споредувавме со местото на потекло”

Африка

Неодминливи се пченката, леќата, гравот и просото, а присутен е и кускусот.

afrika

 

Австралија

Најпознати се по изобилието на квалитетни морски плодови и риба.

avstralija

 

Франција

Најголемиот дел од картата е резервиран за сирењето и како да не биде кога се сопственици на повеќе од 500 видови.

francija

 

Индија

Шафран и илјадници најразлични зачини и тревки и десетици различни начини на приготвување на храната.

indija

 

Итлија

Италијанската кујна ни е блиска и често уживаме во специјалитетите кои ни доаѓаат од таму.

italija

 

Јужна Америка

Домати, многу цитрони, грав и месо

j amerika

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement