Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Чоколадото станува здраво

Добри вести , зар не ?

Научниците се одлучиа да направат нешто за чоколадото да биде здраво и уште повкусно.

Процесот на правење чоколадо од какао “убива” голема количина на антиоксиданси, кое добро влијае на здравјето.

Научниците дошле до заклучок дека зрната од какао треба да се чуваат подолго,  а не да се направи процесот веднаш за да би се задржале поголем број на антиоксиданси.

Какаото кое е дел од самото чоколадо содржи кофеин. Црното чоколадо е здраво, но содржи повеќе кофеин, па би требало да го избегнувате навечер. Чоколадото содржи и теобромин, супстанца која ја забрзува работата на срцето, што ќе ви попречи во намерата да заспиеете.

Истражувањето беше спроведено на Универзитетот во Гана, а беше презентирано на Американската асоцијација на хемичари, а на нас останува да се надеваме дека ќе јадеме здраво и вкусно чоколадо.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...