Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Чаеви за лекување на анемија

Кај слабокрвните лица, најчесто проблемот е во недостаток на железо, кое е неопходно за пренос на кислородот до ќелиите, односно за правилно функционирање на мускулите и другите биохемиски реакции. Постојат и природни лекови кои го забрзуваат процесот на создавање на железо, и негово подобро искористување од храната која ја внесуваме. Затоа се препорачува да пиеме по три шољи дневно чај од коприва. Подгответе го така што, со 2дл врела вода ќе попарите една лажица суви листови од коприва. Народната медицина препорачува користење на четири лековити билки, со цел да ја излечите анемијата. Тоа се мајчина душичка, нане, коприва и листови од рузмарин . Направете чај од сите овие били, ставете лимон и засладете со мед. Витаминот С од лимонот, ќе ја подобри апсорпцијата на драгоценото железо. Потребно е дневно да пиете по половина литро од овој чај.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement