• Сподели на:

Антицелулит диета

___

Треба да се одбере диета со енергетска вредност која одговара на потребите на организмот, а посебно внимание треба да се посвети на бирањето намирници и начинот на нивно подготвување.

Антицелулитната диета има за цел да му помогне на организмот да се ослободи од отровните
(токсични) материи. Значи, не се работи за намалување на калории туку за внесување на храна која може пријатно и лесно да се свари.

Јадења на кои им се дава предност:

Зеленчук (најдобро сиров или варен)
Овошје (сирово или во вид на овошен цеден сок)
Салати (зачинети со чисто природно растително масло и вински оцет или сок од лимон)
Сокови од зеленчук (свежи)
Јајца (варени или пржени на билни масла)
Јогурт (може со додаток на свежо овошје или житарици)
Млеко (со ниска масленост)
Месо, риба, месо од живина без маснотии и кожа, варено или печено
6-8 чаши вода дневно
Сушен пивски квасец (две кафени лажички помешани со овошен сок да се испие 15 минути по оброк)

ДОРУЧЕК

УЖИНА

РУЧЕК

УЖИНА

ВЕЧЕРА

Јогурт или кисело млеко, младо сирење, црн леб

Овошје или овошен сок

Блитва и компир салата со печена риба, леб

Овошје или сок од овошје

Варен зеленчук, месо, салата, леб

Млеко, житарици

Сладолед

Зелка со месо, леб, салата (цвекло)

Бело кафе

Варен зеленчук, месо, салата, леб

Сок од морков, црна кифла

Семки од сончоглед 

Карфиол, пилешко месо, салата, леб

Овошје или сок од овошје

Јогурт, сирење, салата, леб

Млеко, житарици (мусли)

Крофна

Супа од говедско месо, варен морков и компир, салата, леб

Sok od povrca

Путер, џем, леб, чај

Млеко, путер, џем, леб

Овошје

Грашак, салата, леб

Сок од овошје или зеленчук

Варен зеленчук, риба, салата, леб

Сок од овошје или зеленчук, тост, сирење, путер

Овошна салата

Шницли од соја, спанаќ со компири, салата, леб

Овошје

Пица со зеленчук

Млеко со какао, црна кифла, младо сирење

Салата или сок од домати

Џигер, компири пире, салата

Палачинка

Варен зеленчук, месо, салата, леб


Оставете коментар

___