• Сподели на:

7 совршени извори на протеини

___

Протеините се наоѓаат во храната од животинско потекло но ги има во многу други намирници кои можеме да ги јадеме во секојдневната исхрана.

Киноа – фантаситчен извор на протеин, здрав доручек со кокосово млеко и суво овошје или здрав ручек како веге бургер.

Леќа – лесно достапна и едноставна за припрема

Шејтан – преполн со протеини овој производ од пченица се препорачува посебно на спортистите, трудниците и децата. Има многу ниско ниво на јаглени хидрати и масти.

Грав – го намалува холестеролот, го регулира шеќерот во крвта и производството на инсулин.

Спирулина – плаво-зелена алга која содржи 60 проценти протеин, е вистинска состојка која треба да се најде во вашата секојдневна исхрана.

Семе од коноп – има совршен однос помеѓу омега 6 и омега 3 мастите и е одличен додаток за салати и оброци со житарки

Темпех – производ од ферментирани зрна соја, одлична алтернатива на месо.


Оставете коментар

___