• Сподели на:

6 зачини наместо лекови

___

Миризливите есенции го подобруваат и украсуваат јадењето, но можат да ја подобрат и состојбата на организмот.

Цимет, каранфилче и останати миризливи производи, се многу повеќе од зачин. Тие содржат биоактивни супстанци кои го прават оброкот повкусен, но и ги намалуваат болките и го појачуваат имуниот систем и тоа не само во зима.

spices-herbs-kuala-lumpur

Цејлонски цимет – содржи материја која дури убива бацили. Чај од две стапчиња цимет, коj се прелива со вода и се остава да стои десет минути, е совршено средство за ублажување на болките во грлото во почетна фаза. Покрај тоа, кората од ова тропско дрво ја подобрува и циркулацијата и влијае на варењето.

Мускатен орев – го смирува надразнетиот стомак и релаксира. Се става директно во јадењето или во мали количини се раствара во топла вода и се пие. Овој зачин го подобрува и расположението. Но бидете внимателни, само четири грама, можат да предизвикаат труење кај возрасни особи.

Кардамом – составен дел од медените колачи, а му годи и на желудникот и позитивно влијае на крвотокот. Истот така може да се искористи и за непријатен здив.

Ѓумбир – вистински лек за настинка. Три или четири тенки парчиња, прелијте ги со врела вода, и испијте ги како чај после десет минути. Чајот од ѓумбир ги убива и бацилите и го зајакнува имунитетот.

Коријандер – одлично се покажува при надуеност. Покрај тоа служи и како природен антибиотик. Фантастичниот мирис, го подобрува расположенито и делува како афродизијак.

Масло од ванила – ги ублажува воспаленијата. Капка масло помешајте го со 25 мл масло за нега на кожа, и мешавината намачкајте ја на оштетената кожа.


Оставете коментар

___