• Сподели на:

6 намирници кои треба да ги избегнувате за доручек

___

Здрав оброк наутро може да го намали ризикот од разни болести. Ви носиме список на намирници кои би требало да ги избегнувате наутро.

Доколку не го прескокнувате доручекот, не мораме да ви напоменуваме дека доручекот е најважен оброк. Но тоа не значи дека треба да јадете било што. Овие 6 намирници би требало да се избегнуваат наутро.

Сланина, шунка и кобасица

Голем број на луѓе обожаваат да доручкуваат сендвич со споменатите месни преработки несвесни дека тие се наоѓаат на листата на 10 најголеми прехранбени убици, бидејќи го зголемуваат ризикот од рак. Треба да го промените тоа, барем наутро.

Мусли

Не се сите мусли исти. Некои содржат шеќер и премногу јаглени хидрати, па кога ќе ги изедете нивото на шеќер во крвта расте. Ако не сакате енергијата да ја потрошите уште на почетокот на денот, најдобро изберете ги оние кои содржат протеин и целулоза.

Крофни, пецива од пекара

Не само што се направени од бело брашно, туку имаат и голема количина шеќер.

Купечки сендвичи

Повеќето купечки производи содржат конзерванси и натриум. Во овој случај е подобро сами да направите сендвич.

Овошен јогурт

Овие јогурти имаат неколку стотина калории и скоро сите се слични на вкус бидејќи содржат засладувачи и хемикалии.


Оставете коментар

___