• Сподели на:

6 најдобри детокс намирници

___

Сите сме запознаени со фактот колку јетрата е важна за здравјето, бидејќи таа буквално ги исфрла лошите состојки од нашиот организам и сите токсини.

Но, доколку сте имале или ќе имате незапоравен провод кој вклучува коктели и вино, следните 6 намирници можат да ви помогнат да ја вратите истрошената енергија.

Лук

Се сложуваме дека не е баш најмириска намирница, но луот е совршена моќна храна која на секоја храна и додава посебен допир, а истовремено ги активира ензимите кои ги елиминираат токсините од телото. Лукот содржи селенијум и алицин, лековити состојки кои го јакнат имуниот систем и се борат портив кардио-васкуларните заболувања.

Авокадо

Оваа супер хрна има неколу лековити состојки, а одлична е за чистење на јетрата бидејќи го поттикнува глутатионот кој е неопходен за исфрлање на токсините.

Брокула

Брокулата, покрај останатите зеленчуци како карфиолот, зелката, кељот и прокељот, се смета за совршен пријател во борбата против токсините. Овој моќен зеленчук содржи витамин Б и Ц кои го подигнуваат нивото на глукозионот, а со тоа го појачуваат работењето на ензимите во јетрата.

Цитрон

Мала чаша сок од цитрон има толку витамин Ц што токсините сами ќе побегнат! Најмоќна детокс намирница.

Курким

Овој зачин може да ви помогне во детоксикација така што ќе ги исфрли се канцерогено од организмот.

Лимон

Наместо да запошнете ден со шоља кафе или чај, вашиот избор нека биде чаша млака вода со лимон. Лимонот ја прочистува и стимулира јетрата и го поттикнува работењето на цревата.


Оставете коментар

___