• Сподели на:

5 начини да почнете веднаш да слабеете!

___

Со неколу ситни промени во исхраната можете да ја вратите линијата на старо.

Секој кој се бори со вишокот килограми знае колку е тешко да се изгубат килограмите, и покрај советите кои стигнуваат од сите страни. За да не губите време со разноразни диети и со тоа да го нарушите своето здравје, ви ги издвојуваме петте клучни работи кои треба да ги промените за полесно да стигнете до вашата цел.

d1

Овесна каша

Освен што е здрава, овесната каша брзо ќе ве засити, па е добар избор за со нејзе да го започнете денот.

Заборавете на грижата на совест

Ако сакате да издете нешто благо, слободно направете го тоа, но поставете си граница и вратете се на здравиот начин на исхрана, советуваат стручњаците. Заборавете на грижата на совест ако се јаделе од вашето омилено чоколадо или огромно паче торта, бидејќи нервирањето делува негативно, а воздржувањето може да има контраефект.

Вагата е непријател

Наместо да се нервирате колку грама или килограми сте ослабеле во денот, подобро концентрирајте се на здрава исхрана. Доколку водите евиденција и се храните здраво, килограмите сами ќе започнат да исчезнуваат.

Исфрлете разни пијалоци

Многу луѓе дневно внесуваат и до 37 посто непотребни калории преку разни напитоци. Исфрлете ги газираните сокови,  алкохол и префрлете се на вода, чај и кафе без шеќер.

Доцни оброци

Според една студија, луѓето кои јадат доцна навечер, внесуваат до 250 калории повеќе од оние кои ги избегнуваат вечерните оброци. Избалансирајте ги оброцита, така што последниот оброк ќе ви биде во приквечерието, и нека тоа ви биде навика.


Оставете коментар

___