Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

11 факти за храната која би можеле да ве изненадат

Бадемите се овошје, Американците јадат тони храна, медот трае вечно и разни други работи кои не би верувале.

1. Француски помфрит (French fries) не се француски

Помфритот кој на англиски се нарекува French fries всушност не е француски рецепт. Приказната за пржените компири е уште од првата светска војна каде американските војници биле стационирани на француска земја.Како војската јадела пржени компири кои премногу им се бендисувале, ги нарекле како француски помфрит.

pomfrit

2. Лососот кој го јадеме не е розев

Лососот кој не е одгледуван природно кој се храни со таканаречен планктон, од каде таму му доаѓа розевата боја. Останатите две третини лососи на пазарот доаѓаат од рибници и природно се со сива боја поради недостаток на храна односно топчиња кои му ја даваат розевата боја.

losos

3. Пченката секогаш има еднаков број на редови

Природата секогаш се погрижува да целиот состав го одржува во рамнотежа. Било која пченка ако ја одберете и и ги преброите редовите, ќе дојдете до парен број на редови.

An ear of corn isolated on a white background

4. Сирењето не е за вегетаријанци

Пармезан, камемберт и елементалер вегетаријанците можат да го прешкртаат од својот список на јадење бидејќи во нивниот процес на правење присутен е ензим кој е добиен од животински желудник.

sirenje

5. Секој втор сендвич продаден во Франција е хамбургер

Да. Можно е. Покрај сите француски ресторани, покрај бројните француски рецепти и јадења, оваа земја завладеа со синонимот на врвно кулинарство. Секој втор сендвич продаден во Франција е хамбургерот.

hamburger

6. Бадемите се овошје

Бадемите идат во истата класа како сливите, праските и вишните. Како не е поблиску од оревот? Затоа што неговиот плод спаѓа во родот прунус заедно со споменатите овошја.

bademi

7. Медот неможе да се расипе

Медот никогаш неможе да се расипе. Колку долго и да стои, медот може да се врати во првобитната состојба. Сигурно знаете и дека доколку тој се кристализира, може да се врати во првобитната состојба каков што бил, односно густ и течен.

med

8.  Јагодите не се зрнесто овошје, а авокадото и дињата се

Јагодите кои обично ги сместуваме во врстата на зрнесто овошје всушност не се прави претставници бидејќи имаат семе односно ситни зрна на надворешноста. Ботаничарите велат дека по биолошки критериуми категоријата на зрнести овошја поблиски се дињата и авокадото.

jagodi

9. Во путерот од кикирики има влакна од глодари и делови на инсекти

Американската агенција за храна и лекови потврдила дека во просек од 100 грама путер од кикирики се наоѓаат некои 30-тина делови од инсекти и влакна од глодари.

puter kikiriki

10. Хавајската пица ја измислил Канаѓанин

Познатата пица – Хаваи која е единствена пица во која се наоѓа овошје и тоа ананас, портокали и понекогаш банани ја измислил Сем Понопулос, Канаѓанец роден во Лондон (Канада) во 1962 година.

pica havai

11. Американците годишно јадат по тон храна

Според едно американски истражување спроведено во 2011, просечен американец јаде приближно по 1 тон храна на годишно ниво.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...