Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Вкусно рижото со лигњи

Состојки
* 1 кг. лигњи
* 500 гр. ориз
* 3 парчиња кромид
* 8 парчиња домати
* 300 гр. сирење овчо
0.4 л. бело вино
1 магдонос свеж
сол
бибер
масло за готвење

Подготовка:

Исчистете ги лигњите, добро измијте ги и исечете ги на парчиња. Кромидот исечете го на ситни парчиња и пропржете го во масло. Додадете ги исецканите домати и продолжете да пржите на тивко додека да омекнат.
Потоа додадете ги лигњите, сол и бибер. Полека додавајте од виното и гответе на тивко.
Ког лигњите ќе омекнат додадете го оризот, прелијте со вода и гответе на тивок оган додека да се свари оризот и додека не испари скоро целата течност. На крај додадете магдонос.
Послужете во чинија и одозгора изрендајте од сирењето.

Прочитај

Four Seasons

Јахтата Futura има хибридни мотори, надворешно стакло и форма на риба, заедно со многу други технологии кои ја хранат неговата одржливост… Најновиот концепт на...

Green Tea

Michael Korsго претставува најновиот машки мирис во својата колекција Extreme… Оваа линија веќе има Extreme Blue, Extreme Night, Extreme Rush, Extreme Speed, додека најновата...

Cotton Club

Со доаѓањето на Дејвид Церато во компанијата пред пет години, марката Montblanc за многу кратко време ја смени својата поделба за часовници… Префрлувајќи го...

Wall Street

Станува збор за Hanoi Golden Lake Нotel, кој е наречен така единствено заради навистина специфична причина. Според наводите, оваа 25-катна зграда е покриена со...