Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Турски крофни

Состојки:

За сирупот:

400гр. шеќер

350мл. Вода

1 лажица лимонов сок

За крофните:

220гр. брашно

1 лажица путер

½ лажичка сол

10гр. квасец и

330мл. Вода

Плус: 500мл. Масло, 250мл. Ладна вода, 1 лажичка цимет и 250мл. Крем

Подготовка:

Варете го шеќерот во водата заедно со лимоновиот сок на умерен оган, со постојано мешање се додека не се растопи. Оставете го сирупот да врие 10 минути без мешање, па тргнете го од оган и оставете го да се олади. Брашното измешајте го со растопениот путер и солта. Квасецот растворете го во водата и додајте го на брашното. Добиеното тесто оставете го на топло место околу 20 минути. Загрејте го маслото, па намалете ја температурата до умерена. Со лажица земајте од смесата и спуштајте крофни во врелото масло. Пржете ги се додека не нараснат и вадете ги од маслото додека се бели. Потоа пржете ги одново во истото масло се додека не заруменат. Една четвртина од крофните спуштете ги во сирупот и оставете ги 10 минути да го апсорбираат. Повторете го истото со сите крофни, а потоа прелијте ги со останатиот сируп. Посипете ги со цимет сервирајте ги со изматен крем.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Uncategorized

Првото провокативно видео! Рускиот супермодел во долна облека Savage x Fenty! Во улога на деловна жена, Ријана одлета на модниот Олимп толку брзо како...

Fine Living

Тој нема искрени намери! Колку пати не ви било јасно дали мажот што го сакате не е доволно заинтересиран или едноставно нема доволно време...

Fool Moon

Само не оние што веројатно прво ви паднаа на памет! Научниците открија дека нашите гени играат улога во изборот на нашите партнери и оние...

Fine Living

Откако ќе го запознаете вистинскиот, многу работи никогаш нема да бидат исти … Љубовта не вреди ако е стресна. Ако веќе неколку пати сте...