Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Тортелини со говетско, рукола и сушен патлиџан

Време на подготовка: 35 минути / ќе послужите: 4

  • 2 пакувања тортелини со говетско месо
  • ½ шолја сушени патлиџани, тенко сецкани
  • 350 грама рукола, добро испрана и отстранети подолги и потвди делчиња
  • 2 лажички путер
  • Сол и бибер, по желба

Чекор 1

Сварете ги тортелините во голем сад со солена вода, според инструкциите на пакувањата. Тргнете на страна ½ шолја од зовриента вода, од кога ќе бидат готови тестените. Исцедете ги и вратете ги во тенџерето.

Чекор 2

Додадете ја руколата и путерот. Мешајте со полека додавање на водата што претходно ја имате тргнато, се додека не се добие сос. Зачинете по желба и измешајте да се комбинира. Можете да сервирате.

 

 

Прочитај

Fool Moon

Во соработка со дизјнерот Џастин Чампагном, брендот Landscape Forms је претстави единствената и иновативна колекција на расвета – Motiv… Ова серија навистина ги поместува...

Green Tea

Како почит кон наследството на познатата куќа за вино, уметност и естетика, ова ново издание доби вистински модерен дизајн… Со цел да се обележи...

Four Seasons

Кога станува збор за вашето ментално и физичко здравје, мораме да признаеме дека не постои ништо поважно од тоа… Емотивно побогати и физички подмладени...

Fine Living

Доколку целата приказна околу корона вирусот ви се досади, зедно со мерките за социјална дистанца и едвај чекате да лутате по шума, имаме една...