• Сподели на:

Тофу „лазања“ и песто

___

Состојки потребни за маринада:

 • ¾ шолја маслиново масло
 • 6 ленити кора од лимон, плус 1/3 шолја свеж лимонов сок
 • 3 чесиња од лук, толчени
 • Сол и свежо мелен црн бибер, по желба

Состојки потребни за песто:

 • ½ шолја семки од бор, мелени
 • 1 мало чесне лук
 • 2 шолји свеж босилек
 • ½ шолја маслиново масло
 • Сол и бибер, по желба

Состојки потребни за „лазањата“:

 • 1 пакување (околу 400 грама) тофу, исечено по должина на тенки парчиња
 • 5 до 6 тиквички, исчистени и исецкани по должина на тенки парчиња
 • Маслиново масло за премачкување
 • Сол и бибер, по желба
 • 2 средни домати, исецкани на тенки парчиња
 • 18 големи листови од босилек

Чекор 1

Спремање на маринадата: Загрејте го маслото во мала тава, ставете ги парчињата од кора од лимон и лукот, оставте да се запржи и отсранете од огнот, оставете да се олади. Истурете го сокот од лимон. Посолете со ½ лажичка сол и ¼ лажичка бибер.

 

Чекор 2

Спремање на песто: Истурете ги семките од  бор и лукот во блендер и блендирајте. Додајте го босилекот и процесирајте, по тоа додајте масло и посолете со сол и бибер, блендирајте додека не се добие компактна смеса за песто.

 

Чекор 3

Загрејте ја скарата. Наредете ги парчињата тофу во фолија за печење и затворете ги., ставете нешто тешко на нив (две конзерви е доволна тежина), оставете така 20 минути.

 

Чекор 4

Премачкајте ги парчињата од тиквички со масло и посолете ги. Испечете ги на скара и од двте страни додека не омекнат, околу 8 минути. Отсранете ги од скара и прелејти со пола од маринадата.

 

Чекор 5

Истата процеура повторете ја и со парчињата од тофу и прелејте ги со преостанатата маринада. Оставете да се оладат парчињата.

 

Чекор 6

Поставете парчиња од тиквичките во поплиток сад, препорачано во правоаголна форма, премачкајте со песто и наредете парчиња тофу над тоа, посолете. Поставете ред од доматите, посолете. На крај ставете од листовите од босилек. Повторете ја истата процедура два пати. Се служи ладно на собна температура.

 

 


Оставете коментар

___