• Сподели на:

Солени крекери со сусам и кашкавал

___

Совршени се за грицкање доколку неможете да го дочекате главниот оброк

Состојки׃

  • 1кг. брашно
  • 3 рамни лажички сол
  • 2 кесички прашок за пециво
  • 3 јајца
  • 200мл. вода
  • 225мл. зејтин
  • 250гр. путер
  • 100гр. препечен сусам
  • 100гр. рендан кашкавал

Брашното се меша со прашокот за пециво, се додава солта , јајцата кои претходно се благо разматени со вилушка, водата, зејтинот и омекнатиот путер. На крај се додаваат сусамот и ренданиот кашкавал. Се заедно се меси.

Се вадат топчиња од по 25-30 грама, малку се сплескуваат со раце, па се ставаат на тостер. Се спушта и горната страна на тостерот за крекерите да станат уште потенки. Се печат отприлика 5 минути. Од оваа мера излегуваат 80-100 поголеми крекери.


Оставете коментар

___