Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Натур шницла за совршен ручек!

Кога ќе ве прашаат што ќе готвите денес, вие важно кажете натур шницли. Сите веднаш ќе ви подзавидат на куварските способности.

Состојки:

  • 700 гр. телешки шницли
  • 2 моркова
  • 2 главици кромид
  • 250 мл вода
  • 100 мл бело вино
  • 1 лажица брашно
  • сол, бибер, масло
  • ловоров лист

Истолчете ги шницлите, стркалајте ги во брашното и пропржете ги на врело масло, по една минута за секоја страна. Во процеденото масло од пржењето на шницлите ставете ситно сецкан кромид и кругчиња од морковот, додајте уште малку масло по потреба и динстајте додека зеленчукот да омекне.

Запржете ги со рамна лажица брашно. Додајте жешка вода, вино и зачини, пра вратете ги шницлите во сосот. Гответе на ниска температура и повремено мешајте додека месото целосно не омекне, 20 – 30 минути.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ferrari Portofino M се напојува со истиот мотор од 620 КС како и Roma, а автомобилот добива стилски промени на надворешноста и внатрешноста. Со...

Green Tea

Додека постојаното проверување на вашиот мобилен телефон може да предизвика вознемиреност, може да се појави страв од губење или заборавање на вашиот телефон. Стравот...

Four Seasons

Ако некое патување ве однесе во Англија (кога сето ова ќе заврши со коронава), со топла препорака ви предлагаме да ја посетите една од...

Fine Living

Сексот за време на пандемија може да биде комплициран, изјави водечката канадска докторка Тереза ​​Там, која препорачува паровите да не се бакнуваат и да...