• Сподели на:

Натур шницла за совршен ручек!

___

Кога ќе ве прашаат што ќе готвите денес, вие важно кажете натур шницли. Сите веднаш ќе ви подзавидат на куварските способности.

Состојки:

  • 700 гр. телешки шницли
  • 2 моркова
  • 2 главици кромид
  • 250 мл вода
  • 100 мл бело вино
  • 1 лажица брашно
  • сол, бибер, масло
  • ловоров лист

Истолчете ги шницлите, стркалајте ги во брашното и пропржете ги на врело масло, по една минута за секоја страна. Во процеденото масло од пржењето на шницлите ставете ситно сецкан кромид и кругчиња од морковот, додајте уште малку масло по потреба и динстајте додека зеленчукот да омекне.

Запржете ги со рамна лажица брашно. Додајте жешка вода, вино и зачини, пра вратете ги шницлите во сосот. Гответе на ниска температура и повремено мешајте додека месото целосно не омекне, 20 – 30 минути.


Оставете коментар

___