Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Направете вкусни ќофтиња со лук

Состојки

 • 1 главица лук
 • 1 лажица путер
 • 1 лажичка сок од лимон
 • прстофат сол
 • 1/2 килограм мелено месо
 • 100 гр. ситно сецкан кромид
 • 1 јајце
 • 1 лажичка рузмарин
 • 1 лажичка жалфија
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка црн бибер
 • 50 мл. маслиново масло

Постапка

Загрејте ја рерната на 200 степени.
Отсечете го врвот од лукот но не ја лупете лушпата. Ставете го лукот на парче алуминиумска фолија. Додадете врз лукот лажица путер, 1 лажичка сок од лимон и зачинете го со сол. Завиткајте ја добро фолијата и затворете го лукот. Печете го во рерна околу 40 минути. Потоа оставете го да се излади.
Намалете ја јачината на рерната на 180 степени.
Во еден сад измешајте го меленото месо со кромидот, јајце, рузмарин, жалфија, мајчина душица, сол и бибер. Добро измешајте ги зачините со месото. На крај излупете го печениот лук, испасирајте го и измешајте го со месото.
Од меленото месо формирајте 15 ќофтиња. Поставете ги ќофтињата на плех и испрскајте ги со маслиново масло. Печете ги ќофтињата во рерна 30 минути. На крај зголемете ја јачината на рерната на 200 степени и печете ги уште 5 минути за да добијат кафеава боја.
На здравје!

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...