Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Мини сендвичи од сладолед и чоколаден корнфлекс

 • 300 грама брашно
 • 100 грама сода за печење
 • ½ лажичка сол
 • 150 грама путер, собна температура
 • 150 грама кафеав шеќер
 • 50 грама гранулиран шеќер
 • 50 грама слатка павлака
 • 1 големо јајце
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 300 грама мини чоколаден корнфлекс
 • 500 грама сладолед од ванила, омекнат

Чекор 1

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во длабок сад со средна големина измешајте ги заедно брашното, содата за печење и солта. Со електричен миксер измешајте го путерот и шеќерот додека не се добие лесна смеса. Додадете ги во неа слатката павлака, јајцето и екстрактот од ванила, мешајте додека не се добие компактна смеса. Додадете ја и смесата од брашно и со најниска брзина на миксерот измешајте. На крај истурете 1 чаша од чоколадните корнфлекс.

Чекор 2

Добиеното тесто расучете го и направете со модла или со чаша крукчиња (препорачливо околу 4 см во дијаметар), подрете ги на хартија за печење и ставете ги во рерна да се печат додека не добијат залтеста боја, околу 10 до 12 минути. Оставете после тоа да се изладат целосно.

Чекор 3

Преостанатиот чоколаден корнфлекс ставете го во чинија. Ставете по 2 лажички од сладоледот на една од кружните половинки од колачот и затворете со друга да добиете сендвич. Тркалајте го од сите страни во чинијата со корнфлекс. (доколку сладоледот почне да капе и да се топи интензивно, ставете го сендвичот во фрижидер да се зацврсти и да може да се тркала во корнфлексот). Подредете ги во сад погоден за во фрижидер и оставете ги да се оладат околу 2 саати.

 

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Ана Винтур е британско-американска новинарка и уредничка, позната по нејзината улога како главен уредник на магазинот „Vogue“ од 1988 година. Со препознатливите знаци на...

Fool Moon

Есента пристигна денес, и ние зачекоривме во сезоната кога лисјата паѓаат, мрачни облаци лебдат над небото, а звукот на долг дожд нè заспива. Деновите...

Route 66

Собирот за автомобили на љубителите на тјунингот Race1000 неодамна собра неколку навистина брзи машини во Германија, а меѓу големиот број се тјунирани автомобили, каде...

Fine Living

Постојат неколку проблеми кои дефинитивно треба да се избегнуваат во разговорот, без оглед на вашите добри намери.Дури и ако се сметате за пристојна личност,...