Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Лосос со пире од грашок

  • 4 филета од лосос, (по 150 грама секое)
  • 1 стебло праз, исецкан
  • Свежо исецкана пиперка
  • 2 лажички исецкани ливчиња од босилек
  • 1 лажичка кора од лимон и ¼ шолја свеж сок од лимон (потребно 2 лимона)
  • ½ лажичка шеќер
  • ½ лажичка сол
  • 1/3 шолја маслиново масло
  • 500 грама лупен градинарски грашок, свеж
  • 1 лажичка ситно сецкани ливчиња од мента

Чекор 1

Ставете го лососот во соодветен длабок сад со капак, додадете го празот, сецканата пиперка, 2 лажички сол и прелејте со 4 чаши вода. Оставете да зоврие водата а потоа намалете ја топлината и гответе уште 3 до 5 минути. Исцедете ја водата и покријте со капак да не се губи топлината.

Чекор 2

Во блендер ставете ги корите од лимон и босилекот, додадете го шеќерот и сокот од лимон, блендирајте додека да се добиете компактна смеса. додадете масло и посолете по желба, блендирајте и со тие состојки.

Чекор 3

Ставете вода во средно по големина тенџере и оставете да зоврие.  Додадете 1 лажичка сол и зрната од грашок. Намалете топлина и постепено мешајте додека зрната не добијат интензивна зелена боја, околу 4 минути. Исцедете ја водата и префлете ги во чинија. Додадете 2 лажички од претходно подготвениот оцет од босилек и испасирајте ги. Посолете по желба и додаете ја ментата.

Чекор 4

Поделете го пирето од грашок на 4 еднакви дела во 4 чинии и ставете ги врз тоа парчињата лосос. Прелејте со остатокот од оцетот и уште сецкан босилек.

 

Прочитај

Four Seasons

Постојат некои места на нашата планета, кои едноставно содржат повеќе маѓија од останатите. Еден од нив сигурно е Маракеш… Можност да уживате во мир...

Cotton Club

Постојат само два момента кога времето речиси ќе застане – кога сте во карантин и кога секој ден ви изгледа речиси ист, а потоа...

Fine Living

Rimor X јахтата е дизајнирана да ве однесе од едниот до другиот крај на земјата, а нејзиниот ентериер не потсетува на луксузна хај-тек палата,...

Route 66

Бугати Тип 57 и неговите подоцнежни варијанти се моментално најпосакуваните автомобили на светот, барем кога станува збор за вредноста , додека меѓу нив особено...