Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Куглоф со јаболки

Состојки:

 • 384 грама брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажиче цимет
 • ½  лажиче морско оревче
 • ½ лажиче каранфилчиња
 • ½ лажиче сол
 • 175 мл зејтин
 • 200 грама шеќер
 • 120 мл јогурт
 • 240 мл. млеко
 • 3 јајца на собна температура
 • 3 јаболка со средна големина (излупени и иечкани на мали коцки)
 • 1 лажиче ванила екстракт

Глазура:

 • 200 грама шеќер во прав
 • ½ лажиче ванила екстракт
 • 1 лажица млеко
 • 1 лажица сок од јаболка

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови и намрсете го калапот за куглоф.

Во голем сат измешајте го брашното, шеќерот, прашокот за пециво, зачините, солта. Во друг сад изматете ги добро „течните состојки“ – млекото, зејтинот, јогуртот, млекото, јајцата и ванила екстрактот. Состојките од овој сад додадете ги во првиот и добор промешајте додека не се соединат, а при самиот крај додадете ги и јаболките исечкани на мали коцки. Добиената смеса ставете ја во намрсениот калап и печете ја 60 минути на 180 степени Целзиусови.

Откако ќе се испече оставете да се олади, а потоа превртете го куглоф калапот и извадете го печениот колач на рамен сад. Додека чекате убаво да се олади, направете ја глазурата.

Во подлабок сад ставете го шеќерот во прав, ванила екстрактот, млекото и сокот, додека не ја добиете посакувана густина на преливот.

Глазурата прелијте ја на оладениот куглоф колач и сервирајте.

Добар апетит.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Антуриумот е познат и како цвет фламинго затоа што неговиот изглед наликува на оваа птица, а се нарекува и пламенче поради честата огнена боја...

Cotton Club

Приказна што ќе ве натера да се тресете, а во исто време да покажете колку можеме да сакаме некого – и кога е тоа...

Cotton Club

Причината за тоа не е само тоа што таа е кралица која лесно се препознава на границата, ако не поради свитата што ја придружува,...

Fool Moon

Нова студија за можностите за наоѓање вонземски живот проценува дека би можеле да споделиме галаксија со повеќе од 30 интелигентни вонземски цивилизации! Едно од...