Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Крем супа од зеленчук

Состојки:

-400 гр. бело месо

-1 морков

-1 кромид

-1/2 китка магдонос

-2 компира

-100 гр. замрзнат грашак

-150 гр. брокула

-1 јајце

-1 дл. павлака

-мешан зачин

-бибер

Подготовка:

1.Во поголем сад сварете го месото, изчистениот морков, кромид и компир. Кога супата ќе почне да врие, одстранете ја пената, додајте ги зачините и варете на умерена температура додека сите состојки не омекнат.

2.Варениот зеленчук и месо извадете ги. Морковот и месото исечете ги на мали парчиња и вратете ги во супата. Кромидот и компирот соединете ги во блендер, па добиената смеса додајте ја во супата. Додајте го и грашокот и цветовите брокула и варете уште 10 минути.

3.Во готовата крем супа додајте ја мешавината од павлака и јајце. На крај врз супата додајте малку сецкан магдонос.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Љубовта е една од оние работи што е невозможно да се разберат или објаснат, но нема поубаво чувство. Можеби ТОЈ сè уште не ви...

Fool Moon

Режисерот Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст во Париз и зад себе остави филмски остварувања што влегоа во историјата на српската кинематографија. Во последното,...

Cotton Club

Armani останува верен на самиот себе. Минатиот февруари, на самиот почеток на светската сага за коронавирус, Giorgio Armani беше првиот што реши да го...

Fine Living

Марката Bugatti започна долгорочно партнерство со компанијата Buben & Zorweg, која е позната по создавање и исполнување на сонот за сите обожаватели на луксузни...