Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Компири со џигер

Состојки:

1 кгр. компири
250 гр. телешки или јунешки дроб
1 главица кромид
сол
црн пипер
1 јајце
млеко
маст

Начин на подготовка :

Излупете ги компирите, измијте ги, обарете ги и внимавајте да не се преварат. Извадете ги, исечете ги по должина на половина и со лажичка издлабете ти. Извадената средина изгмечете ја со вилушка или пропасирајте ја. Дробот измијте го и сомелете го на машина за месо. Кромидот исечкајте го ситно и испржете го, додајте го мелениот дроб и иситнетиот компир пропржете малку а потоа ставете црн пипер, сол и ставете го јајцето. Се убаво измешајте и полнете ги вдлабнатините на компирите, наредете ги во подмачкана тава, налејте ги со млеко така да компирите бидат облиени и попрскајте ги со растопена маст. Печете ги во рерна додека не се вцрват.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Ниту една фризура во последните неколку месеци, па дури и во последните неколку години, немаше влијание што го направи Шарлиз Терон, трансформирајќи го својот...

Route 66

Ширењето и демократијата на Интернет ги охрабруваат многумина да се вклучат во разни лудории што ги снимаат и потоа да ги прикачуваат на YouTube...

Wall Street

Шведскиот моден гигант H&M ја прекина соработката со производителот на памук Huafu Fashion. Работата, наводно, била прекината поради обвинувања за присилна работа во кои...

Fool Moon

Некои хороскопски знаци се особено сексуални, дарежливи и грижливи во кревет, а некои од нив одвај чекаат да заврши сексот или тие во акција...