Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Домашни тортиљи со печурки

Потребни состојки

-600 гр печурки

-1 главица кромид

-250 мл неутрална павлака за готвење

-чили сос  или една лута пиперка

-магдонос

-кари, мелен ѓумбир

-сол, бибер

За тортиљи

-брашно, вода и малку масло

Подготовка

1. Изчистениот и исецкан кромид пропржете го на малку масло. Потоа додајте ги печурките и се заедно динстајте.

2. Кога печурките се скоро готови додајте павлака, сецкан магдонос и зачини по вкус, па динстајте уште 10 минути.

Тортиљи

1. Брашното и водата матете ги со миксер се додека не се добие смеса малку погуста од смесата за палачинки. Додајте малку масло.

2. Тестото земајте го со кутлача и разливајте го во добро загреано тавче со малку масло и печете (дебело тесто)

3. Додека тортиљите се топли, филувајте ги и декорирајте ги. Послужете ги топли.

Прочитај

Green Tea

Се разбира, наводнување на растенијата и оптималното ниво на светлина се некои од најважните фактори кои ги одржуваат во живот, но ако сакате да...

Fine Living

Иако е лесно да се придржувате до пропишани мерки како физичка оддалеченост и да носите маска, додека патувате со авион е многу потешко, особено...

Cotton Club

По долгиот годишен одмор, Џенифер Лопез се врати на деловните обврски. Латиноамериканската дива моментално снима видео за нејзината нова песна во Њујорк. Тоа е...

Green Tea

Изложеноста на високи температури и екстремна топлина во текот на подолг временски период може да го постават вашето тело во состојба на прегревање. Ова...