Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Нокти

5 најдобри рецепти за зацврстување и побрз раст на ноктите

Наместо да давате цело богатство на хемикалии кои ветуваат дека ќе ви ги зацврстат ноктите и ќе го поттикнат растот, направете си природни домашни маски по следниве 5 рецепти.

Маска од сол и јод за зајакнување на ноктите

Лажица сол помешајте со неколку капки јод. Втријте ја маската во ноктите неколку пати дневно, па исплакнете.


Маска за испукани нокти

Ако ве мачат слаби нокти кои лесно пукаат, одличен избор е миксот на мед и лимон. Маската држете ја на рацете околу половина час.


Маска од црвени мелени пиперки за растење на ноктите

За оваа маска потребно е да измешајте 1 мала лажичка црвена пиперка во прав и 10 капки зовриена вода. Додајте ја смесата во масна крема за раце. Потоа нанесете ја маската на цели раце и оставете добро да се впие, околу 15 минути.


Маска за нокти кои се лупат

Помешајте 1 лажица мед, масло од какао и кокос. Добро втријте ја во ноктите и по 10 минути измијте ги ноктите.


Сок од лимон за избелување на ноктите

Потопете ги ноктите во две половинки лимон и отстојте така 10 минути. Потоа темелно измијте и нанесете хранлива крема.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...