Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

УБАВИНА

Најдобри рецепти за пилинг на стапала во домашни услови

Времето во домашна изолација за секој од нас е дополнително слободно време што можеме да го користиме за многу работи што вообичаено немаме време да ги направиме самите за себе.

Бидејќи салоните за убавина не работат, а не очекуваат подобри времиња, време е да се посветите на грижата за нозете. Ако досега го правите тоа во салон за убавина и не сте обрнале многу внимание на она што е потребно за да имате добар педикир, овој текст е идеален за вас.

Ви носиме неколку докажани рецепти и совети како да ги доведете стапалата во одлична форма и да ги задржите петите свилени и нежни.

Лимон

Земете еден голем лимон, исцедете го и истријте ги петите со внатрешната страна од кората. Потоа, прицврстете ја кората на стапалата со помош на чорап и оставете ја да отстои еден час.

После тоа, измијте ги нозете со млака вода и нанесете со кокосово масло или хидратантна крема.

Можете да го повторите овој процес неколку вечери по ред.

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет има многу придобивки за нашата кожа. Овој пат ви носиме рецепт како со јаболков оцет до совршени стапала, а во исто време и да се ослободите од габични инфекции.

Наполнете леген до половина со млака вода и истурете во неа 200 мл јаболков оцет. Потопете ги нозете во оваа купка и држете се додека водата не се олади. Потоа извадете ги стапалата и нежно истругајте ја мртвата кожа од нозете.

Последен чекор, нанесете хидратантна крема на целото стапало и облечете памучни чорапи, со што кожата целосно ќе ја апсорбира кремата.

Сода бикарбона

И сода бикарбоната има многу придобивки во домаќинството. Сè што ви е потребно е 3 литри вода и 5 лажици сода бикарбона. Загрејте ја водата, а потоа истурете ја во леген и додадете ја содата. Промешајте малку, а потоа натопете ги нозете и оставете ги 20тина минути.

Потоа извадете ја мртвата кожа од нозете со камен за пети или со турпија, а потоа измијте ги со млака вода.

После третманот, нанесете  хидратантна крема или вазелин на петите.

Овој пилинг со сода бикарбона може да го практикувате секојдневно во траење 7 дена, потоа да направите една недела пауза или еднаш до двапати неделно.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Огледалце огледалце, кој е најубав на светот? Во „Снежана“ не се споменува на кој знак и припаѓала злобната маќеа, но таа сигурно е една...

Fool Moon

Одржувањето на чист и свеж личен простор го прави попривлечен за интимноста. Уште подобро е ако ја споделите работата, сè ќе завршите побрзо, а...

Cotton Club

Миланската модна недела оживеа, физичките ревии се вратија во фокусот и уличниот стил, особено за иновативните комбинации, бои и мотиви што ги обоија улиците...

Green Tea

Дали миризливото кафе е вашата главна состојка за појадок? Дали го пиете од навика или поради привлечен вкус и стимулативно дејство? Дали сме навистина...