Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Коса

Ленот е лек за коса: Заборавете на засечените и оштетени краеви и опаѓање на косата! (РЕЦЕПТ)

Ленот е растение богато со омега 3 масни киселини, растителни влакна и силни антиоксиданти, што го прави многу корисно за нашето здравје, но и за нашата кожа и коса.

Маслото од ленено семе е богато со алфа линоленска киселина, која има многу корисен ефект врз здравјето на кожата и косата и има особено добар ефект во обновувањето на сувата и оштетена коса, делува против опаѓање на косата, како и во отстранувањето на сувата кожа од скалпот и првутот.

Исто така, лененото масло многу подобро се апсорбира во самата коса отколку повеќето други масла, што го прави многу поефикасно.

Можете да користите само со триење на косата и кожата на скалпот и да го оставите да стои. Но, можете да подготвите и маска за третман на коса.

Еве како да подготвите маска од ленено масло

  • Две лажици ленено масло
  • Две лажици кафеав шеќер
  • Две лажици сок од лимон
  • Малку млака вода

Измешајте ги сите состојки за да добиете конзистентна мешавина (не премногу ретка) и нанесете ја на косата и скалпот. Оставете да отстои околу половина час, а потоа исплакнете.

Се препорачува маската да ја повторите двапати неделно.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Огледалце огледалце, кој е најубав на светот? Во „Снежана“ не се споменува на кој знак и припаѓала злобната маќеа, но таа сигурно е една...

Fool Moon

Одржувањето на чист и свеж личен простор го прави попривлечен за интимноста. Уште подобро е ако ја споделите работата, сè ќе завршите побрзо, а...

Cotton Club

Миланската модна недела оживеа, физичките ревии се вратија во фокусот и уличниот стил, особено за иновативните комбинации, бои и мотиви што ги обоија улиците...

Green Tea

Дали миризливото кафе е вашата главна состојка за појадок? Дали го пиете од навика или поради привлечен вкус и стимулативно дејство? Дали сме навистина...