Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Коса

Ленот е лек за коса: Заборавете на засечените и оштетени краеви и опаѓање на косата! (РЕЦЕПТ)

Ленот е растение богато со омега 3 масни киселини, растителни влакна и силни антиоксиданти, што го прави многу корисно за нашето здравје, но и за нашата кожа и коса.

Маслото од ленено семе е богато со алфа линоленска киселина, која има многу корисен ефект врз здравјето на кожата и косата и има особено добар ефект во обновувањето на сувата и оштетена коса, делува против опаѓање на косата, како и во отстранувањето на сувата кожа од скалпот и првутот.

Исто така, лененото масло многу подобро се апсорбира во самата коса отколку повеќето други масла, што го прави многу поефикасно.

Можете да користите само со триење на косата и кожата на скалпот и да го оставите да стои. Но, можете да подготвите и маска за третман на коса.

Еве како да подготвите маска од ленено масло

  • Две лажици ленено масло
  • Две лажици кафеав шеќер
  • Две лажици сок од лимон
  • Малку млака вода

Измешајте ги сите состојки за да добиете конзистентна мешавина (не премногу ретка) и нанесете ја на косата и скалпот. Оставете да отстои околу половина час, а потоа исплакнете.

Се препорачува маската да ја повторите двапати неделно.

Прочитај

Green Tea

Сместен во Драма, грчки град познат по својата топографија и неверојатен пејзаж, интересниот ресторан го дизајнираше Kois Associated Architects. Овој проект е дел од...

Cotton Club

Сартријалниот стил е повторно во центарот на вниманието, бидејќи Giorgio Armani Made to Measure штотуку ја претстави својата пролет / летo кампања… Италијанскиот моден...

Four Seasons

Мистичната река во Јужна Америка, полна со возбуда и прекрасни животни … На пловидбата на втората најдолга река во светот, долга 6992 километри, ќе...

Green Tea

Некои луѓе едноставно се целосно посветени на својата работа, а совршен пример за тоа е Џим Бевериџ… Тој скоро наполни четириесет години работа, со...