• Сподели на:

4 домашни маски за коса

___

Маските за коса имаат регенерирачки ефект, за таа цел препорачуваме 4 домашни маски кои го хранат влакното и му ја враќаат живоста која му е потребна.

 1. Маска за оштетена коса

Рецепт :

 • 1 јајце
 •  1 лажица кокосово масло
 •  1 лажица мед

2. Маска за виткана коса

Рецепт :

 • 1 јајце
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица мед

3. Маска за нормална коса

Рецепт :

 • ½ авокадо
 • ¼ лажица мајонез
 • 2 лажици кокосово масло
 • 1 лажица мед

4.Маска за мрсна коса

Рецепт :

 • ¼ јаболков оцет
 • 1 исцеден лимон
 • 1 лажица мед

Сите маски се прават на ист принцип, продуктите се мешаат се додека состојките убаво не се соединат. Добиениот производ се нанесува со четка, прво на коренот и темето, а потоа на цела коса. Препорачливо е да се масира колку што е можно подолго за порите полесно да се отворат. Дршете ја маската 30 минути и потоа исплакнете ја со млака вода и шампон. Оваа постапка може да ја правите еднаш неделно, за побрзо да го добиете посакуваниот ефект.

 


Оставете коментар

___