Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Коса

Калинката eликсир на убавина

Калинката е овошје кое е богато со витамини и минерали. Освен тоа што е погодна за здравјето таа е перфектна за убавината.

Сокот од свежо исцедена калинка може да го употребите на неколу начини и за неколку цели.

За лош здив – една лажичка сушена кора од калинка помешајте ја со една чаша вода. Варете околу 30 минути. Процедете и додајте уште една чаша вода. Секој ден плакнете ја устата со оваа течност.

Против лош мирис на стапалата – натопете ги нозете во раствор од екстракт од калинка. Екстрактот се припрема на начинот кој што ви го наведовме. Сушена кора од калинка се вари во една чаша вода.

Против опаѓање на косата – измијте ја косата по шампонирањето со екстракт од калинка. Исто така ќе ви помогне и доколку имате проблем со масна коса. Калинката е успешна во регулирањето на работата на лојните жлезди.

Калинката се препорачува на оние кои имаат слаб апетит.

Сокот од калинка е погоден за кожата. И дава живост, ги затвара порите и идеално се справува со масната кожа. Направете маска за лицето од една лажичка сок од калинка и една лажица павлака. Смесата нанесете ја на лицето и оставете нека делува 20 минути. Измијте се со млака вода и ставете крема за лице.

Прочитај

Four Seasons

Одржливиот туризам е во полн ек, па за него речиси религиозно се придржуваат брендовите од оваа сфера низ целиот свет… Сепак, пренесувајќи ја целата...

Four Seasons

Земјата со неверојатна култура, повест и традиција, со сигурност и ова лето ќе биде популарна дестинација… Eдна од главните работи кои ги привлекуваат многубројните...

Cotton Club

Овие часовници создадени од 18-каратно злато се мали, но фантастично модерни… Факт за моделите Omega Speedmaster  дека тие имаат цел култ на обожаватели околу...

Route 66

Американската компанија Stärke за љубителите на класичниот Porsche Speedster од 50-тите години им подготви модел во модерната реплика на овој иконичен автомобил. Оваа фирма...