Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Како да се ослободите од мрсната кожа?

Ако имате проблем со мрсна кожа, особено во пределот на носот, брадата или челото (или т.н. Т-зона) не треба да употребувате производи кои ги затвораат порите и создаваат митесери. Од мрсната кожа може да се ослободите со следниве чекори.

Чистење
Првиот чекор во решавање на проблемот со мрсната кожа е чистење на истата наутро и навечер. Изберете нежен тоник со ниска PH вредност кој ќе го отстрани вишокот маснотија од површината на кожата и нема да го уништи заштитниот слој. Лицето не смеете да го третирате со агресивни сапуни бидејќи на тој начин ќе постигнете спротивен ефект. Еднаш неделно правете и пилинг на кожата кој ќе ги отстрани мртвите клетки и нечистотиите од површинскиот слој на кожата.

Маска за нега
Најмалку еднаш неделно направете маска за лице која исто така ќе го отстрани вишокот маснотии во критичните зони. Во таа нега особено ефикасно дејствува зелената глина, свежата краставица или смуди од житарки, свежа краставица и јогурт. Секоја од овие маски се нанесува на чиста кожа, се остава да делува половина час и потоа се плакне со ладна вода.

Нежна шминка
Агресивните креми и козметички производи дополнително ќе ја замастат Т-зоната. Затоа, изберете нежна пудра и други нежни производи за лице. Најдобро би било сите препарати кои ги користите да имаат природна AХA киселина, витамин А и Е.

Прочитај

Wall Street

Piaget Altiplano Ultimate го пронајде своето место меѓу светските рекорди, сместувакќи 167 поединечни делови во куќиште длабоко 2 mm без било каков компромис. И...

Fine Living

Во изминатите неколку недели, New York е на насловите во сите вести и весници како град кој е најсилно погоден од корона вирусот… Ситуацијата...

Cotton Club

Долгогодишното лице на брендот Prada, моделот Freja Beha Erichsen, го освои водечкото место во својата нова кампања пред есен 2020…. Фотографирала David Sims, се...

Green Tea

Иноваторите од компанијата Matrix Industries ги слушнаа нашите поплаки и го креираа Juno – уред кој може инстант да ги разлади вашите омилени пијалоци....