Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Како да се нашминкате ако имате пеги на лицето?

Пегите се неодоливи и шармантни, но само девојките што ги имаат знаат колку е тешко да го нашминкаат лицето прекриено со нив. 

Пегите им даваат посебна магија на убавиците како Меган Фокс, Линдзи Лохан, Никол Кидман и Оливија Мун. Ако и вие имате пеги, еве неколку совети што сигурно значително ќе ви олеснат со шминкањето!

1. Секогаш избирајте пудри во топли нијанси или оние што се за нијанса потемни од вашиот тен.

2. За прикривање на подочниците избирајте лесни флуидни коректори, кои нема да створат остри црти и нема да преминат на образите.

3. Фокусирајте се на кличните делови од лицето – уредно дотерани веѓи, занесни трепки или убаво исцртани усни.

4. Користете транспарентни пудри, кои ќе го изедначат тенот, но нема да ги прекријат пегите.

5. Заборавете на темните бронзери и руменила во црвени и кафени нијанси. За вас идеални се руменила во розови нијанси и боја на кајсија.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Фотографката Никол Луиз Перкинс од Велика Британија, која моментално работи во средно училиште за деца со посебни потреби, го осмисли проектот Даун Дизни, во...

Cotton Club

Некои се сигурни дека маските кои донекаде штитат од коронавирус се модна изјава, на другите не им е грижа, па затоа ги ставаат најчестите...

Fool Moon

Лавот сака да биде во центарот на вниманието, Овенот сака личен обожавател, а Стрелецот сака авантура и некој што може да го следи неговото...

Fool Moon

Лилјанот е цвет што претставува доблест и чистота во христијанството и со тоа се поврзува со Пресвета Богородица, за што сведочат и делата на...