Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Имаме лоши вести за вас: веројатно сте ја миееле косата на погрешен начин  цел живот

На листата на работи кои ги “правите на погрешен начин цел свој живот”,  додадете уште една точка – миење на косата.

Очигледно лош ден за фризура не постои, затоа што може секој ден да да го избегнете. Се разбира доколку на правилен начин ја измиеете косата.

Според мислењето на фризерите треба да ги почитувате следните правила:

Не е битно колку често, туку како ја миеете

Ким Кардашијан можеби ја мие својата коса еднаш на пет дена но според  Андреј Бартон, познатиот холивудски фризер, без оглед на тоа колку често ќе се мие, од важност е начинот на кој го правите тој процес.

Не користете топла вода

Според Бартон, многу жени треба да престанат да користат топла вода затоа што мислат дека на ваков начин подобро се мие, но тој не се согласува со оваа техника. Топлата вода ги активира лојните жлезди кои поттикнуваат мрсење коса.

 Не претерувајте со шампонот

Количината на шамонот зависи од должината на косата, но секако не би требало да биде преголема.

Избегнувајте ставање шампонот  директно на главата

Обидете се да нанесете мало количество шампон најпрво на дланките, а потоа преминете                      на косата. Ако го втривате шампонот на коренот ќе ги активирате жлездите и повторно ќе дојде до     мрсење.

Балзамот нанесете го само на краевите

Навистина нема потреба од него да ставате на темето и да ја спласнувате доплнително. Кога ќе нанесете на врвовите , расчешлајте

Секогаш нанесете го шампонот два пати

Иси Чурчер, креативната директорка на НОВ салонот советува две шампонирања. После секој пат темелно  исплакнете ја косата со водата.

Користете чешал

Фризерите советуваат дека е подобро да се користи чешалот при миеење на косата, отколку  кога ја бришете. Исто така одлучете се за чешал, наместо четка.

Не ја бришете косата со пешкир

Кога ја бришете со пешкир косата можете премногу да ја исушите, а таа станува безживотна и сува.

Прочитај

Route 66

Како што одминува времето, ексклузивните автомобили од пред неколку децении стануваат уште ексклузивни. Се разбира, ако преживеале и ако се во првобитна состојба. Цената...

Wall Street

Откако Вирџинија Робертс претходно изјави дека член на кралското семејство има кукла со големина и налик на себе, сега открила дека принцот Ендрју сексуално...

Fool Moon

Добитникот на Оскар Шарлиз Терон е една од најплатените актерки во Холивуд денес, и оваа убавица која денес го слави својот 45 роденден, порасна...

Fool Moon

Камерон Дијаз направи редок исклучок и необично се појави на малите екрани велејќи дека сега чувствува „,мир“ откако се повлече од центарот на вниманието...