• Сподели на:

Четири трикови за совршени трепки

___

За да го направат трепките вашиот поглед совршен, потребно е да следите неколку едноставни трикови.

Не постои жена која не сака со помош на маскарата да го постигне совршениот изглед на извиткани, долги, густи трепки.

Постојат неколку трикови кои треба да ги направите пред да ја нанесете маскарата, а слоевитото нанесување е еден од предусловите за неодоливви трепки.

 

Следете ги овие четири едноставни чекори

 

Виткање

Пред нанесување на маскарата, завиткајте ги трепките. За да добиете најдобар ефект, виткајте ги трепките прво кај коренот, потоа на средината и на крај врвовите на трепките. На секој дел од трепката држете го виткачот стиснат осум секунди.

 

Избор на маскара

Пронајдете маскара која ги витка трепките- таа со голема густа жетка, за да постигнете максимален волумен. Нанесете еден или два слоја маскара од коренот спрема врвовите.

 

Бебешка пудра

Ставете малку пудра на дланката и истркалајте го стапчето за уво во нејзе. Со помош на стапчето нанесете обилен слој од пудрата на горните и долните трепки, така што ќе изгледаат како да се посеани со пепел.

 

Завршен слој

На самиот крај повторно нанесете маскара од коренот до врвовите во малку подебел слој. Не заборавајте да нанесете и на долните трепки.

 

 

 

 


Оставете коментар

___