• Сподели на:

10 начини да се разбудите прекрасни (втор дел)

___

6. Негувајте ја вашата коса додека спиете

Еднаш неделно пред да си легнете нанесете на вашата коса регенератор за длабинска или нега преку ноќ. На овој начин ќе ги стимулирате фоликулите обезбедувајќи им доволно кислород, морски гликоген и кофеин, со што ќе го поттикнете растот и ќе имате погуста и побујна коса.

Woman's hair with conditioner

7. Разбудете се со сјајна кожа

Измешајте мала количина од кремот за самопотемнување со вашата ноќна крема или користете крем што веќе содржи малку пигмент. Ова е најдобро да го правите еден час пред да си легнете, за да бидете сигурни дека нема да се размачка додека спиете.

slika 7

8. Спијте на сатен

За да го намалите ефектот на замрсена коса наутро, спијте на сатенска навлака или врзете свилена марама околу вашата коса. На овој начин помали се шансите наутро да се мачите со отплеткување на прамените бидејќи се работи за многу помек материјал отколку памукот.

slika 8

9. Спијте со шминка на лицето

Убаво прочитавте. Некои производители нудат линии за обнова на кожата кои во основа претставуваат подлога за шминка што ви нуди третман со минерали и витамини. На овој начин на кожата ѝ овозможувате да се регенерира, се борите против брчките и ги намалувате порите. Затоа и ова е шминката со која буквално вреди да си легнете.

slika 9

10. Негувајте ги трепките

Денес на пазарот постојат производи кои прават вашите трепки да изгледаат подолги и погусти, па затоа се одличен избор за третман пред легнување.

slika 10


Оставете коментар

___