Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Филм

Ова се оскаровците за 2016

Биографскиот филм Spotlight е прогласен за најдобар филм за изминатата година, на 88-то доделување на наградите Оскар.

Алехандро Гонзалес Ињариту ја освои наградата Оскар за најдобра режија за The Revenant, a Леонардо ди Каприо конечно го освои Оскарот за главна машка улога за истиот филм.

Бри Ларсон беше прогласена за најдобра актерка во главна женска улога, a Оскарот за најдобар филм од не-англиско говорно подрачје му припадна на Son Of Saul.

Mad Max Fury Road на австралискиот режисер Џорџ Милер се закити со 6 статуетки Оскар, но сите во техничките категории. Водител на церемонијата беше актерот и комичар Крис Рок.

Оскар за најдобар филм

Spotlight

Оскар за најдобар режисер

Алехандро Гонзалес Ињариту за The Revenant

Оскар за најдобар актер

Леонардо ди Каприо за The Revenant

Оскар за најдобра актерка

Бри Ларсон за Room

Оскар за најдобар актер во споредна улога

Марк Рајлајнс- за Bridge Of Spies

Оскар за најдобра актерка во споредна улога

Алисија Викандер за The Danish Girl

Оскар за најдобра кинематографија

Емануел Лубезки- The Martian

Оскар за најдобра костимографија

Џени Биван за Mad Max Fury Road

Најдобар продукциски дизајн

Колин Гибсон и Лиса Томпсон за Mad Max Fury Road

Најдобар Live action краток филм

Бенџамин Клирли и Серена Армитраж за Stutterer

Оскар за најдобар документарен филм

Асиф Кападија и Џејмс Геј Рис за Amy

Оскар за најдобар краток документарен филм

Шармен Обаид Шиној за A Girl in the River: The Price of Forgiveness

Оскар за најдобра монтажа

Маргарет Сикстел- Mad Max Fury Road

Оскар за најдобар странски филм

Лазло Немеш за Son Of Saul (Унгарија)

Оскар за најдобра шминка и фризура

Лесли Вандервалт, Елка Варгеда и Дамијан Мартин за Mad Max Fury Road

Оскар за најдобра оригинална музика

Енио Мориконе за The Hateful Eight

Оскар за најдобра песна

Сем Смит- Writing’s on the Wall (Spectre)

Оскар за најдобар анимиран филм

Пит Доктер и Хонас Ривера за Inside Out

Оскар за најдобар краток анимиран филм

Пато Ескала Пиерат и Габриел Осорио Варгас за Bear Story

Оскар за најдобро оригинално сценарио

Том Мекарти и Џош Сингер за Spotlight

Оскар за најдобро адаптирано сценарио

Адам Мекеј и Чарлс Рандолф за The Big Short

Оскар за најдобри визуелни ефекти

Марк Ардингтон, Сара Бенет, Пол Норис и Ендру Вајтхурст за Ex Machina

Оскар за најдобар звучен миксинг

Крис Џенкинс, Грег Рудлоф, Бен Осмо за Mad Max Fury Road

Оскар за најдобра звучна монтажа

Марк Мањини и Дејвид Вајт за Mad Max Fury Road

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Низ целиот свет, ефектите на коронавирусот ги нарушија синџирите на снабдување. Кина, која е глобален центар за производство, мораше да затвори фабрики и значително...

Fool Moon

Многу жени очајно сакаат да имаат подигнат и крупен задник како Ким Кардашијан, а овој совет, наводно, ќе им го поштеди макотрпниот тренинг во...

Fool Moon

Огледалце огледалце, кој е најубав на светот? Во „Снежана“ не се споменува на кој знак и припаѓала злобната маќеа, но таа сигурно е една...

Fool Moon

Одржувањето на чист и свеж личен простор го прави попривлечен за интимноста. Уште подобро е ако ја споделите работата, сè ќе завршите побрзо, а...