Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Филм

Наскоро започнува снимањето на Avatar 2

На големите филмски хитови како Star Wars: Episode VIII, Justice League и War for the Planet of the Apes кои нè очекуваат во 2017-та година, сега им се приклучи и второто продолжение на најдбро продаваниот филм на сите времиња – Avatar.

Сценаристот и режисер, Џејмс Камерон потврди дека продолжението на Avatar ќе се појави во кино салите во 2017-та година.

„Планот е – Божиќ, 2017-та година. Барем така можеме да најавиме сега. Но, јас не сметам дека тоа е толку важно како фактот дека сите три филмови, кога ќе ги завршиме ќе ги објавуваме секоја следна година. Секој од тие филмови е самостоен, но истовремено раскажува многу поголема приказна“, изјави познатиот филмски режисер, Камерон.

„Дизајнот е горе-долу завршен, а тоа беше голема задача која траеше две години. Завршивме со сите суштества и околината, како и со новите светови во „светот на Пандора“ која можевте да ја видите. Пишувањето на сценариото е во тек, но и тоа е речиси готово. Сцените се готови, како и инфраструктурата. Значи целосно сме подготвени да започнеме со продукцијата идната година“, заклучи режисерот.

Avatar 2 ќе биде продолжение на популарниот филм од 2009-та година кој забележа огромен успех, пред се на финансиски план заработувајќи 27 милиони долари само во првиот ден од неговото прикажување.

Ширум светот првиот викенд Avatar заработи околу 232.1 милиони долари, а после 17 дена стана првиот филм кој ја пробил границата од една милијарда долари заработка. За само три месеци од неговото прикажување, филмот на Џејмс Камерон заработи 2,6 милијарди долари со што стана најкомерцијалниот филм од доцните 2000-ти.

Се очекува дека овој филм во поглед на заработката ќе биде надминат од Star Wars: The Force Awakens пред неколку дена ја имаше својата премиера и во првиот викенд заработи повеќе од Avatar.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Како еден ресторан станува најдобар во светот? Секако мора да понуди најдобра храна, незаборавен амбиент, врвен персонал и беспрекорна услуга. Нема тајни состојки во...

Fool Moon

Дознајте како да ја видите вашата аура – нејзината боја открива многу за вас! Дали е можно да ја видите вашата аура? Постои техника...

Cotton Club

Не е целосно истражено колку гените влијаат врз нечиј избор на професија, но познато е дека има луѓе кои токму од таа причина се...

Green Tea

Дружењето со скара и миризливите зелени чимичури во Аргентина е ритуал длабоко вкоренет во нивната традиција… Чимичури е омилен аргентински сос направен од билки...

Advertisement