Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Знаете ли зошто наутро се будите потечени?

Подочниците и потеченото лице не се само проблем поврзан со убавината, туку и здравствен. Доколку често се будите потечени, со црвени очи и со подочници, проблем е задржување на водата во организмот, потврдило новото истражување. 

Д-р. Шериф Ф. Ибрахим од медицинскиот центар на универзитетот во Хафингтон објаснил дека кожата на капакот на окото е најтенка па заради тоа на неа се гледаат промените на хидратација во организмот. Како точно сонот влијае на задржувањето вода не е точно познато. Но д-р. Шерил претпоставува дека тоа би можело да има врска со причините поради кои претходната ноќ сте отишле доцна на спиење, сте плачеле или пиеле алкохол.

Кога станува збор за темни кругови околу очите, постојат многу причини кои ги предизвикуваат. Но д-р. Шериф нагласил дека дехидрираните крвни садови под кожата се одговорни за темните нијанси на кожа под очите.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Љубовта е една од оние работи што е невозможно да се разберат или објаснат, но нема поубаво чувство. Можеби ТОЈ сè уште не ви...

Fool Moon

Режисерот Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст во Париз и зад себе остави филмски остварувања што влегоа во историјата на српската кинематографија. Во последното,...

Cotton Club

Armani останува верен на самиот себе. Минатиот февруари, на самиот почеток на светската сага за коронавирус, Giorgio Armani беше првиот што реши да го...

Fine Living

Марката Bugatti започна долгорочно партнерство со компанијата Buben & Zorweg, која е позната по создавање и исполнување на сонот за сите обожаватели на луксузни...