• Сподели на:

Смирувачка маска за лице од јогурт

___

Ладното време и ветерот може да предизвика црвенило, иритација на кожата и слично. За да го смирите на природен начин, најдобро е да изберете јогурт.

Јогуртот можете да го користите и сами, а доволно е едноставно да го нанесете на претходно исчистена кожа и да го оставите да делува 20 минути. Но ако сакате да го исчистите и смирите црвенилото, половина шолја полномастенјогурт измешајте го со 3 лажици сок од лимон и малку минерална вода. Смесата нанесете ја на лицето и вратот, избегнувајки го подрачјето околу очите. Оставете да делува 15 минути, а потоа измијте го лицето со млака вода.

 


Оставете коментар

___