• Сподели на:

Домашен путер за тело од само три состојки

___

Козметичките производи кои што ги користиме најчесто се полни со адитиви и најразлични хемикалии. Ако сакате потполно здрав и повеќенаменски препарат кој што не содржи буквално никакви вештачки додатоци, потребни ви се само три состојки и за навистина да го направите.

Путерот за тело може да го направите и во вашата кујна, и тоа со состојки кои што веројатно и веќе ги имате во вашиот дом. Овој домашен путер може да биде одлична алтернатива за сите слични препарати за кои што веројатно сте издвојувале и многу пари до сега, но и не само тоа.

Иако звучи неверојатно, овој путер не ја храни само кожата. Него може дури и да го изедете!

За овој домашен путер за тело потребни ви се само три состојки: мед, кокосово масло и рендана кора од лимон. Сите состојки мешајте ги додека да добиете густа и мазна смеса.

domasen-puter-od-tri-sostojki-01

Оваа комбинација креира крема која што може да се користи за многу нешта, како на пример за бричење на нозете или како крема за хидратација. Особено е добра за потхранување на сите суви делови од кожата како лактите или стапалата.

Веќе напоменавме дека оваа комбинација од состојки може слободно и да се јаде, а ако одлучите и да ја пробате, додадете една лажица врел чај. Комбинацијата од кокосово масло и мед ќе ви помогне и да ја пребродите желбата за слатка храна.

Кога се работи за чувањето на овој путер и неговата употреба, не е препорачливо да се чува подолго од недела дена, освен ако не го чувате во добро затворен сад, најдобро во фрижидер и да го изоставите лимонот. За оние кои што сепак сакаат да користат лимон, овој путер не би требало да го чувате подолго од една недела, и тоа на ладно и суво место.thth


Оставете коментар

___