Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Chanel Cruise во Дубаи: Модерна верзија на „Илјада и една ноќ“

Модниот дизајнер Lagerfeld, една деценија по неговата последна ревија во Дубаи, неодамна ја претстави новата колекција на Chanel Cruise на ова место. Како што и самиот изјави, градот воопшто не е она на што тој се сеќава. Овој пат за него тоа е сосем нова реалност. Спротивно на тоа, колекцијата што беше претставена остави впечаток на источната егзотика што се носела пред 100 години.

Таа го отсликува начинот на кој Lagerfeld го доживува романтичниот и модерниот Ориент, па затоа и не е чудо зашто токму Дубаи е одбран за нејзиното претставување пред светот. Таму се сретнуваат Истокот и Западот. Доминираа шарени материјали, извонредни текстури и нагласено украсени фустани, аладинови влечки, шалвари и палта какви што само Chanel може да напави.

Поигрувањето со источниот дизајн, позлатувањето и мрежестите украси сепак претставуваат едноставност на стилот кој може да биде интернационален, бидејќи лелеавиот долг фустан во боја на песок има речиси вонвременски гламурозен призвук.

„Светот веќе не е така голем. Оваа облека е за сите жени“, додаде Lagerfeld по ревијата.

 

 

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...